Latový rošt sa vyrába z mäkkého borovicového alebo smrekového dreva. Samozrejme, dajú sa zakúpiť aj rošty zo syntetiky. Takýto rošt nemá takmer žiadnu pružnosť, a tak je vhodný predovšetkým k pružinovým a taštičkovým matracom. Tieto matrace sú známe tým, že má ich jadro vysokú pruživosť, a tak nie je vhodné ich doplniť ďalším pruživým materiálom. Vhodný je aj penový matrac s vysokým jadrom aspoň 20 cm. Tieto rošty odporúčame umiestniť do hosťovských izieb alebo na chalupy.
Výhodou latového roštu je, že zaisťuje dostatočné vetranie matraca. Tým sa zamedzuje rozmnožovaniu roztočov, plesní a iných mikroorganizmov. Veľkým plusom tohto roštu je aj to, že nemení vlastnosti matraca dané od výrobcu a je cenovo najdostupnejší.
Pri kúpe si rošt veľmi dobre prezrite. Rošt by nemal mať žiadne praskliny, hrbole a nemali by z neho vytŕčať triesky. Rošt s väčším počtom uzlov je menej pevný a pri väčšej záťaži môže začať praskať.
Ak potrebujete využiť každý jeden centimeter rozlohy, tak nepolohovateľné latkové rošty je vhodné umiestniť do postelí s úložným priestorom. Do takýchto postelí budete potrebovať výklopné latkové rošty s bočným výklopom pri jednolôžkových posteliach alebo s predným otváraním od nôh, ktoré býva súčasťou manželských postelí.
Ak dávate prednosť pohodliu pred úschovným priestorom, poobzerajte sa po polohovateľných latkových roštoch. Tie sa môžu polohovať manuálne alebo pomocou motora a diaľkového ovládača. V tomto prípade sa neodporúča kombinácia s pružinovým matracom, voľte skôr penový matrac.
Latkové rošty sa vyrábajú v štandardných rozmeroch pre jednoosobové rámy postelí 80x200 cm a 90x200 cm a pre manželské postele 140x200 cm a 160x200 cm.
Mohlo by vás zaujímať:
Viete si vybrať správny rošt k matracu? Poradíme vám
Ako vybrať najvhodnejší rošt do postele?
Základ modernej spálne - poriadna posteľ s roštom a matracom