Podľa čoho botník vyberať?
-
Hĺbka: mal by byť dostatočne hlboký (väčšinou 35 - 40 cm), aby sa v ňom topánky nemuseli ohýbať, stláčať a deformovať. Pre menšie priestory je vhodný vyklápací botník, ktorý naopak disponuje menšou hĺbkou (od 17 cm).
-
Odvetrávanie: je základ, botník preto nesmie byť úplne uzavretý. Najčastejšie je chrbát botníka perforovaný alebo je z dielov s veľkými medzerami, prípadne väčšími medzerami medzi predným zatváraním u vyklápacích modelov.
-
Umývateľnosť: jednoduché čistenie zabezpečí praktické užívanie botníka. Nakoľko sa do neho často ukladajú vlhké či špinavé topánky.
-
Veľkosť: botníka vyberajte podľa množstvo topánok, ktoré do neho potrebujete umiestniť. Praktické sú prídavné zásuvky na krémy na topánky, obuváky, atď.
-
Lavica: väčší komfort pri obúvaní zaistí botník, ktorého súčasťou na vrchu je sedátko.

Čo sa týka materiálu, obľúbené ostávajú drevené botníky. Obľúbené su hlavne biele varianty a dekór dub sonoma. Udržujú sa veľmi ľahko - jednoducho ich zotriete handričkou. Vyberajte však taký botník, ktorého hrany sú ošetrené špeciálnou plastovou páskou (tzv. ABS hrana), vďaka čomu je viac odolný proti vode a vlhku.
Plastové botníky sú zase obľúbené vďaka svojej nízkej cene a flexibilite. Ako dočasná skrinka na topánky sú ideálne, avšak pre dlhodobé riešenie nemusia byť úplne vhodné, najmä kvôli stabilite a nosnosti. Kovové botníky patria tiež k lacnejšej alternatíve, sú však stabilnejšie.

Botníky sa líšia aj spôsobom ukladania topánok:
-
Policové botníky sú osvedčenou klasikou. Pojmú veľké množstvo topánok aj s krabicami, čo určite ocenia nielen milovníčky podpätkov, ale aj zberatelia tenisiek. Nie každý kúsok je určený na každodenné nosenie, a tak mu bude najlepšie na poličke v originálnej krabici. Veľkou výhodou je nastavenie výšky políc, čiže do nich bez problémov uložíte aj vyššiu obuv ako čižmy, či gumáky.
-
Vyklápacie botníky patria k najpoužívanejším. Ich obrovskou výhodou je malá náročnosť na priestor. Do týchto botníkov sa totiž topánky ukladajú na stojato, takže ich hĺbka môže byť len 17 cm. Práve preto sú nestabilné, často sa teda pripevňujú k stene a nie sú prispôsobené na vyššiu obuv.
-
Moderné závesné systémy: ich najznámejšou podobou je teleskopická tyč pripevnená k stropu, po obvode ktorej sú umiestnené “výstupky”, na ktoré sa topánky vešajú. Takto umiestnené topánky sa veľmi dobre vetrajú. Najväčšou nevýhodou je nemožnosť topánky schovať, čo znamená že sa na ne môže prášiť. Takisto opticky zmenšujú priestor, nakoľko neskrývajú obuv uzavretú a schovanú v botníku.
Ak bývate v paneláku, kde je vzácny každý centimeter štvorcový priestoru, úzky botník bude pre vás to pravé. Ušetrí priestor v tesnej hale a zároveň umožní jednoduchý prístup k topánkam. Botník umiestnený pri vchodových dverách zároveň výborne poslúži ako komoda, na ktorú si môžete odložiť kabelku alebo kľúče. Ak ste mnohopočetná rodina, bude sa vám hodiť široký botník, do ktorého sa zmestí viac párov topánok. Keďže býva v predsieni častokrát málo prirodzeného svetla, odporúčame štýlové stojanové lampy, ktoré vám nielen osvetlia priestor, ale dotvoria celú atmosféru predsiene. Ak nemáte dostatok času na výber jednotlivých prvkov predsieňového nábytku, siahnite po hotových predsieňových zostavách, ktorých neoddeliteľnou súčasťou je nielen botník, ale aj skriňa, zrkadlo a vešiak.
Mohlo by vás zaujímať:
Ako si správne vybrať botník
Predsieň, hlava, či zádverie - ako ich prakticky zariadiť?
Ako si efektívne zariadiť predsieň?