Taštičkové matrace
Doba a technologický vývoj idú neustále dopredu a nevyhla sa tomu ani taká vec, akou je matrac. Najmodernejší druh matraca, taštičkový matrac, je akousi vylepšenou verziou pružinových matracov. Prvý taštičkový matrac skonštruoval na prelome 19. a 20. storočia angličan James Marshall žijúci v Kanade. Jadro taštičkových matracov tvoria pružinové zväzky, ktoré sú tvorené jednotlivými pružinami mechanicky vkladanými do malých látkových taštičiek. Na pružinovom jadre zvyčajne nájdete jednu alebo viacero vrstiev peny, latexu, prípadne kokosovú dosku.
Podporte slovenských výrobcov matracov. Naša bohatá ponuka zahŕňa aj kvalitné matrace od domácich producentov Benab a Materasso.
Skôr ako budete vyberať z bohatej ponuky moderných taštičkových matracov, berte do úvahy okrem materiálu aj iné parametre. Základom sú rozmery matraca, čiže výška, šírka a dĺžka. Na jednolôžkovú posteľ vyberajte z rozmerov 80x200 cm alebo 90x200 cm, pre manželské postele môžete zvoliť jeden spoločný taštičkový matrac v rozmeroch 140x200 cm alebo 160x200 cm. Ďalšími kritériami pri výbere je aj vaša výška a hmotnosť, prípadne maximálna nosnosť matraca. Tretím dôležitým bodom pri kúpe matraca je jeho tvrdosť. Na našom e-shope nájdete mäkké matrace s označením T1/T2, stredne tvrdé T3/T4 a tvrdé matrace T5.
V priemere obsahuje jadro matraca približne 500 kusov taštičiek na m². Nižší počet taštičiek, okolo 250 ks/m² znamená síce nižšiu cenu, ale aj nižšiu kvalitu. Na druhej strane, matrace s tisíc a viac taštičkami na m² tzv. multipocket matrace sú špičkou medzi matracmi.
Tak ako ich predchodca, pružinový matrac, tak aj taštičkové matrace sú nesmierne vzdušné a odolné. Odvádzajú vlhkosť, a preto sú vhodné aj pre ľudí, ktorí sa nadmerne potia. S vhodným roštom zabezpečia dobrú cirkuláciu vzduchu, sú antibakteriálne a antialergické. Okrem toho, vďaka progresívnemu účinku pružín dokonale podopierajú telo v akejkoľvek polohe. Môžeme ich zaradiť aj do kategórie ortopedických zdravotných matracov. Tieto matrace majú výbornú bodovú elasticitu, čo znamená, že majú schopnosť kopírovať nerovnosti ľudského tela. Čím má matrac viac taštičiek, tým má aj lepšie ortopedické vlastnosti. Takýto matrac je rozdelený na anatomické bodové zóny. Pružinky po celej dĺžke matraca majú rôznu intenzitu tvrdosti. Jemnejšie taštičky sú umiestnené pod kolenami a ramenami, aby bol v týchto miestach matrac mäkší, tuhšie taštičky sú umiestnené zasa pod bedrami, krčnou chrbticou a pod nohami.
Ak túžite po kvalitnom spánku, po ktorom sa zobudíte odpočinutí, neváhajte investovať pár eur navyše a zadovážiť si k matracu aj vrchný matrac, tzv. topper.
Výhodou taštičkových matracov je to, že nutne nepotrebujú rošty a dajú sa uložiť aj na rovnú dosku. Ak aj tak chcete matrac položiť na rošt, nevhodné sú elektrické polohovateľné rošty. Taštičkové matrace nie sú vhodné pre deti aspoň do 150cm.
Taštičkové matrace sú síce drahšie, no táto investícia sa vám vďaka ich kvalitnému spracovaniu naozaj vyplatí. Matrac vám bez zmeny vlastností vydrží niekoľko rokov. Ak sa vám takéto matrace zdajú pridrahé, využite naše zľavy alebo výpredaj matracov.
Mohlo by vás zaujímať:
Penový alebo pružinový matrac? Ktorý z nich je lepší?
Čo sa stane ak si kúpite nový matrac: 5 tipov, za ktoré vám vaša chrbtica poďakuje