Home Bývajme zdravo! Čo sa stane, ak si kúpite nový matrac? 5 tipov, za ktoré vám vaša chrbtica poďakuje

Čo sa stane, ak si kúpite nový matrac? 5 tipov, za ktoré vám vaša chrbtica poďakuje

by blog.novynabytok.sk
Foto: © 2015 Pixabay

Foto: © 2015 Pixabay

Aký matrac je dobrý matrac? Odpoveď na túto otázku je jednoduchá. Dobrý matrac je taký, na ktorom sa vyspíte do ružova. Ráno nevstávate, ako keby ste celú noc rúbali stromy v lese. Necítite bolesti chrbtice a kĺbov a nie ste mrzutí. Naopak, ste sviaži a oddýchnutí, plní energie do nového dňa a pripravení čeliť všetkým výzvam, ktoré na Vás čakajú. Množstvo zdravotných problémov a nepríjemných pocitov, ktoré ráno zažívame, pramenia práve z neplnohodnotného spánku na nesprávne zvolenom matraci.

Spánok nám zaberie až tretinu dňa. Nemali by sme ho preto brať na ľahkú váhu. Kúpou kvalitného matraca, roštu a vankúša investujeme do zdravého spánku a teda do seba. Zorientovať sa v širokej ponuke matracov a roštov býva niekedy veľmi náročné. Preto vám prinášame podrobné informácie od našich výrobcov matracov a odpovede na vaše časté otázky.

Čo sa s nami vlastne deje v noci?

V spánku odpočíva telo, oddychujú kĺby, svaly a chrbtica, čistia sa spomienky v pamäti, regeneruje sa duševná rovnováha. S vekom sa stráca schopnosť hlbokého spánku, človek spí stále menej a spánok je plytší. Čím sme starší, tým kvalitnejší matrac budeme potrebovať, aby sme sa dobre vyspali. Kvalita spánku závisí na vhodne zvolenom matraci, rošte a vankúši, ktorý sa hodí k špecifickému typu postavy.

Tip: Nenechajte sa zlákať nízkou cenou.

Mnohých z nás zaujmú nízke ceny matracov. Do schránky príde leták, v ktorom je zverejnená akcia na matrac za 40 Eur. Cena je vynikajúca a ide sa nakupovať. Na predajni sa dodatočne zistí, že matrac je z priesvitnej PUR peny (nízka hustota materiálu) hrúbky (výšky) 13 cm a nemá snímateľný poťah. Takýto akciový matrac sa preleží pod človekom s hmotnosťou 80 kg za jeden rok a vytvorí sa v ňom „válov“ zdeformovanej peny, ktorá už stratila svoju elasticitu. Akciové matrace za 40 Eur teda majú výbornú cenu a tým sa to končí.

Určite však nemajú antibakteriálny poťah, rozdielnu zónovú tvrdosť, neriešia vetranie a odvádzanie ľudského potu, atď. Pravidelne nevetrané vedia na spodku zaplesnieť a požadovaný komfort stratia už po roku, po trvalom zdeformovaní v bedrovej časti.

Na príležitostné prespanie na chate, pre hostí a internát postačia aj jednoduchšie alebo tenšie matrace s nižšou hustotou a životnosťou, pretože nebudú využívané tak často. Výberu matraca pre každodenné použitie však venujte väčšiu pozornosť: samotná posteľ je len dizajnovou záležitosťou. Skutočnú kvalitu spánku určujú z 80 % práve matrace a z 20 % rošty. Matrac sa kupuje na minimálne 5 rokov, ak nie na 7 – 10 rokov (životnosť taštičkových matracov je 10 rokov).

Podľa čoho si máme vybrať matrac?

1. Tvrdosť matracu

Tvrdosť matraca je jedným z najdôležitejších kritérií pri výbere. Telesná hmotnosť človeka, obľúbená poloha počas spánku a poloha pri zaspávaní sú hlavnými faktormi, ktoré musíme brať do úvahy pri výbere správnej tvrdosti matracu.

Tvrdosti označujeme skratkami T1-T5 a pri označení platí, čím vyššie číslo, tým vyššia tvrdosť:

  • T1 – mäkký matrac
  • T2 – stredne mäkký matrac
  • T3 – stredne tvrdý matrac
  • T4 – tvrdý matrac
  • T5 – extra tvrdý matrac

Každý z nás sa správa jedinečne aj počas spánku. Jeden zaspáva na boku a vyžaduje stredne tvrdý matrac alebo matrac s tvrdosťou T3, druhý zaspáva na bruchu a vyžaduje oporu v podobe tvrdého matraca s označením T4 alebo T5. Štíhli mladí ľudia si obvykle kupujú matrace v tvrdosti od T2-T4. Nerozhodným ľuďom alebo manželom odporúčame obojstranné matrace s rozdielnou tvrdosťou (o jeden stupeň): jedna strana je obvykle T3 a druhá T4.

Preferencie tvrdosti matracov (obvyklé) podľa pohlavia a veku:

Ženy zvyčajne preferujú stredne mäkký až stredne tvrdý matrac – T2 – T3
Muži zvyčajne preferujú až stredne tvrdé až tvrdé matrace T3 – T4, prípadne T5
Niektoré matrace majú strany s rozdielnou tuhosťou a hodia sa pre nerozhodných zákazníkov alebo do manželských postelí, čím ponúkajú možnosť výberu ideálnej strany.
Seniori zvyčajne preferujú stredné až stredne tvrdé matrace – T3 – T4
Ľudia s vyššou hmotnosťou zvyčajne preferujú stredné až stredne tvrdé matrace T3 – T4. Vyšší (hrubší) matrac sa odporúča pre silných jedincov. Skúsenosť hovorí, že človek s váhou nad 100kg rýchlejšie opotrebuje matrac s tvrdosťou T2, teda stredne mäkký matrac. Pri výbere sledujte aj maximálne možné zaťaženie matraca a roštu.
Deti: Detské matrace vo veľkej miere ovplyvňujú kvalitu spánku detí a vývoj chrbtice. Preto musia byť vyrobené z tých najkvalitnejším materiálov. Dbajte na časté vetranie a pravidelnú hygienu matraca.
Novorodenec až trojročné dieťa: Odporúčame pevný, tvrdší matrac, ktorý dieťaťu umožní ľahko dýchať. Zároveň však musí byť aj dosť flexibilný na to, aby malému telíčku prispôsobil. Mäkký matrac je nevhodný. Určite by mal mať snímateľný poťah. Zabezpečte pravidelné pranie poťahu.
Trojročné až trinásťročné dieťa: Dieťa rastie a pediatri odporúčajú tvrdší matrac (minimálne T3). Viacvrstvové penové HR matrace alebo latexové matrace sú pre tieto deti ideálne.

2. Zónovanie matracu

Človek v priebehu noci zmení polohu tela na matraci až šesťdesiatkrát a v každej z nich by mal mať správnu oporu. Z tohto dôvodu vznikla potreba zónovania matracov. Jednou z dôležitých podmienok kvalitného spánku je totiž vhodná poloha chrbtice a veľkých kĺbov pri všetkých polohách spánku.

V dnešnej dobe je matrac s rozdielnou zónovou tvrdosťou prakticky štandard, ak ide o matrace na každodenné spanie. Používa sa spravidla 5 alebo 7 zón rôznej tvrdosti jadra matraca. Týchto 7 rôznych zón tuhosti, od mäkkej po najtvrdšiu, spevňuje jadro a umožňuje ideálne kopírovanie tvaru ľudského tela vo všetkých polohách.

Pre zdravý spánok je nevyhnutné dopriať prirodzene zakrivenej chrbtici potrebnú oporu, pomocou spevnenej zóny v oblasti drieku. Existujú  3 zóny, ktoré sú na matraci umiestnené vedľa seba a mali by mať rozdielnu tvrdosť už na prvý pocit: mäkká komfortná zóna pre plecia (a lopatky), uvoľňujúca zóna pre panvupevnejšia ochranná zóna pre lordózový oblúk (prirodzené prehnutie chrbtice), umiestnená medzi nimi, v oblasti drieku. Zóny v oblasti hlavy a chodidiel majú mať zvýšenú vzduchovú cirkuláciu.

7_ZON_TVRDOSTI

3. Materiál, z ktorého je vyrobené jadro matracu

PUR pena

PUR pena patrí medzi elementárne materiály, z ktorých sa vyrábajú matrace. Má pomerne nízku odolnosť voči opotrebovaniu a používaním stráca svoje vlastnosti tuhosti a rýchlejšie mäkne (nízka hustota materiálu).

Tip: Vyhýbajte sa lacným akciovým matracom s dodatočnou zľavou 50%. Kvalitné a zdraviu neškodné PUR peny majú svoju hodnotu, za ktorou je investícia do výskumu odolného materiálu, nákladnejšia technológia výroby a schopnosť obstáť v rôznych testoch kvality. Nie každý zdravotný a ortopedický matrac je ním aj v skutočnosti.

Foto: © 2015 Pixabay

 Foto: © 2015 Pixabay

HR pena

HR-pena (High Resiliency – vysoko pružná) alebo studená pena vyniká vzdušnosťou, keďže je vybavená otvorenou bunkovou štruktúrou. Je vysoko ohybná a pružná a časom nestráca svoje vlastnosti. Vyrába sa vo vysokej hustote cca 40 kg/m3 a viac. Hodí sa na polohovacie rošty, avšak musí byť z monobloku (nie sendvičová), teda bez použitia iných vrstiev (kokosová vrstva, PUR pena a iné).  

Visco alebo pamäťová pena

Pamäťová pena (visco pena) je materiál, ktorý sa perfektne prispôsobuje tvaru, hmotnosti a dĺžke tela. Vplyvom tlaku a teploty ľudského tela sa pamäťová pena uvoľní, zmäkne a prispôsobí sa Vášmu ležiacemu telu. Poskytuje ideálnu ortopedickú podporu pre chrbát, keďže hmotnosť rozkladá rovnomerne. Tento materiál bol vyvinutý pre astronautov z NASA, ktorí sa potrebovali vyrovnať s preťažením. Pamäťová pena vyniká dlhou životnosťou, je odolná voči roztočom a je hypoalergénna.

Latex

Základom je kaučukovníkové mlieko alebo prírodný tekutý latex, ktorý je jedným z najlepších prírodných materiálov, aký sa pri výrobe matracov používa. Tento hypoalergénny, elastický, pružný materiál dokáže dokonca odpudzovať prach! Dlhodobo vám zaručí dobrý spánok a nepreleží sa. Otvory v latexovej pene umožňujú matracu veľmi dobre dýchať a odvádzať vlhkosť. Pri výrobe sa niekedy kombinuje s jadrom z PUR peny a ako medzivrstva sa používa kokosové vlákno, na dosiahnutie požadovanej tvrdosti a vzdušnosti.

Pružinové matrace Bonnellovej štruktúry

Jadrom matraca je pevný drôt, zvinutý do pružiny, ktorý vyniká výdržou až 25 rokov. Všetky pružiny sú vzájomne prepojené, spoločne reagujú na tlak a udržujú si rovnakú tvrdosť počas celej doby životnosti. Matrac je vzdušný a dá sa použiť do priestorov s vyššou vlhkosťou, prípadne na slabšie odvetrané podklady so zachovaním antialergickej ochrany. Použitím rôzne hrubého drôtu sa dosahuje rozličná tuhosť pre rôzne ťažkých ľudí. Tieto matrace sú vhodné na pevný rošt z drevených latiek.

Foto: © 2015 Pixabay

Foto: © 2015 Pixabay

Pružinové matrace taštičkového typu

Základom je množstvo samostatných tenkých pružín, umiestených v bavlnenej taštičke (obale), ktoré sú zvislo pospájané na boku pružiny. Týmto riešením sa zachováva pružnosť a vynikajúca bodová elasticita matracu, s cieľom dosiahnuť najlepšie kopírovanie kriviek tela. Pružinky sa totiž pri tomto type navzájom neovplyvňujú, na rozdiel od pružín v štruktúre typu Bonnell. Zónovanie taštičkových matracov je samozrejmosťou a hustota taštičiek býva od 256 až po 1100 kusov pružín na m2. Okrem prispôsobovania sa záťaži rozložením do bodov – špičkovej bodovej elasticity, sa taštičkové matrace vyznačujú vynikajúcou vzdušnosťou, čo minimalizuje prípadnú tvorbu plesní.

Foto: © 2015 Pixabay

Foto: © 2015 Pixabay

Taštičkové matraceTaštičkové matrace

Tip: Neskracujte zbytočne životnosť vašich matracov

Za predpokladu normálnej starostlivosti, použitia vhodného roštu a pomerne častého vetrania miestnosti, je životnosť obojstranného matraca minimálne 5 rokov. Penový matrac by vám mal vydržať približne 5 až 7 rokov, pružinový typ má životnosť cca 10 rokov.

Ktoré faktory najviac znižujú hodnotu Vášho matraca?

  • Hmotnosť človeka. Pre silných jedincov sa odporúča hrubší (vyšší) matrac, človek nad 100kg rýchlejšie opotrebuje matrac s tvrdosťou T2, teda stredne mäkký matrac a bude mať pod panvou preležaný „válov“. Odporúčame preto tvrdosť T3 – T4.
  • Nevhodný typ roštu k zvolenému typu matraca. Mäkšie penové matrace (tvrdosť T2-T3) sa výrazne rýchlejšie zdeformujú, ak nie sú položené na pružnom lamelovom rošte. Na dosku alebo pevný (nepružný) latkový rošt sa dá dlhodobo použiť akýkoľvek pružinový matrac.
  • Potenie. Zdravý jedinec vypotí počas priemerného spánku cca 700 ml až 1 liter tekutiny a táto tekutina sa do ďalšieho spánku musí odpariť z matraca von. Chorý človek vypotí 1,5l tekutiny zas noc. Ak tento proces vysúšania neprebieha každý deň, v jadre matraca vzniká vlhko-teplá posteľová klíma, ktorá prispieva k tvorbe plesní, dýchacích chorôb a ojedinele až reumy. Každá časť postele by mala byť vyrobená tak, aby dokázala podporiť potrebné každodenné odparovanie vlhkosti z matraca. Všetky typy matracov trpia pod návalom vlhkosti, matrace z kovových pružín (taštičkové) však zvládajú proces odparovania výrazne ľahšie, nakoľko majú jadro plné vzduchu. Správny lamelový rošt je pri penových matracoch nevyhnutný, zabezpečí bezproblémové odparovanie.
Tip: Nezabúdajte na správny poťah.

Akýkoľvek látkový poťah matracu býva spravidla snímateľný. Denne s ním pri spánku prichádzate do kontaktu a hoci na ňom máte plachtu, mali by ste mu venovať pozornosť. Keďže sa človek v noci potí, je to práve poťah matraca, ktorý je styčnou vrstvou a zostávajú v ňom vypotené soli a kožný tuk. Z tohto dôvodu je nutné ho pravidelne prať.

Poťah si vyberáme nielen podľa designu a ceny, ale mali by sme prihliadať aj na jednotlivých funkcie, ktoré daný poťah má. Poťah oddeľuje ľudské telo od jadra matraca, zabezpečuje nevyhnutnú priedušnosť, ako prvý absorbuje vlhkosť a po nasýtení ju následne prepúšťa do matraca, zamedzuje presun nečistoty do jadra matraca, dokáže navodiť pocit tepla prídavkom vlny, alebo naopak, poskytuje funkciu chladenia, vďaka použitiu špeciálnych materiálov.

Materiály, z ktorých sú poťahy vyrábané dnes, spĺňajú vysoké hygienické požiadavky (antibakteriálne a antialergické) a môžu sa pravidelne prať v práčke na 40, 60 alebo dokonca 90°C. Niektoré poťahy sa môžu prať iba chemicky v čistiarni. Poťah s vyššou gramážou na m2 je obvykle odolnejší proti oderu. Niektoré modely poťahov majú úpravu pre alergikov.

Najznámejšie poťahy sú úpletové, s podšívkou. Najčastejšími špeciálnymi prímesami sú sója, aloe vera, jojoba, bambus a nanočastice striebra.

Tip: Vyberajte si značkové matrace.

Každý výrobca matracov rieši problémy s odvodom nežiaducej vlhkosti z matraca a zaoberá sa baktériami, plesňami, hubami, roztočmi, ktoré časom môžu znížiť kvalitu spánku. Jedným z najvýznamnejších technologických riešení proti nežiaducim mikroorganizmom na trhu je GREENFIRST®. Je to značková bioaktívna forma spracovania a úpravy matracu na základe rastlinných esencií z eukalyptu, citrónu a levandule, s cieľom dosiahnuť účinnú ochranu proti roztočom bez agresívnej chémie. Je vhodná pre alergikov, pretože ide o maximálne hypoalergénny materiál. Výrobca je francúzska firma Breyner.

Penový matrac - Purtex - Sarah - Bio Greenfirst

Penový matrac – Purtex – Sarah – Bio Greenfirst

Pozrite si produkty v e-shope www.novynabytok.sk s použitím GREENFIRST technológie.

Chcem si pozrieť PEKNÝ kancelársky nábytok (3)

Aký rošt si máme vybrať?

Rošt prispieva k funkčnosti a trvanlivosti matraca a je nevyhnutný pre pohodlný spánok. Pod penové a HR matrace patrí pružný lamelový rošt, pod pružinové matrace zase pevný (nepružný) latkový rošt. Výška lamelového roštu je okolo 5 cm, pevného latkového približne 2 cm a polohovateľné rošty majú výšku približne 10 cm. Pri výbere sledujte aj maximálne možné zaťaženie roštu. Pri manželskej posteli odporúčame použiť 2 oddelené rošty a následne 2 matrace.

V nesledujúcich riadkoch sa bližšie pozrieme na najpredávanejšie typy roštov: pevný rošt, lamelový nepolohovateľný rošt a lamelový polohovateľný rošt.

Pevný rošt (nepružný)

Pevný, nepružný latový rošt je najlepší podklad pre pružinové matrace. Skladá sa z dosiek/latiek, ktoré sa nachádzajú buď v pevnom obvodovom ráme, alebo sú pospájane šnúrkami bez rámu (dodáva sa zrolovaný pre ľahšiu manipuláciu).

Upozornenie: Ak by ste použili pružný lamelový rošt ako podklad pod taštičkový matrac, s vysokou pravdepodobnosťou by ste si neoddýchli. Matrac by nekopíroval chrbticu, spali by ste príliš prehnutí (prepadnutí) a matrac s kovovými pružinkami by sa mohol poškodiť.

 

Latkový rošt 200x90 cm - BRW - 21 latový

 Latkový rošt 200×90 cm – BRW – 21 latový

Lamelový nepolohovateľný (pružný)

Lamelové rošty sa vyrábajú z drevených lamiel lacnejšej brezy alebo kvalitnejší buku, v počte približne 28 kusov. V zásade platí pravidlo, že čím je lamiel viac, tým nastáva presnejšie kopírovanie tvaru tela a teda lepší spánok (telesná hmotnosť sa rovnomernejšie rozkladá). Lamely sú umiestené vo výkyvných plastových alebo kaučukových puzdrach (umožňujú natáčanie lamely v ľubovoľnom smere), ktoré dodávajú čiastočné pruženie.

Dnes sú pomerne bežné lamelové rošty so zdvojenými lamelami v oblasti panvy, s cieľom poskytnúť dodatočnú úpravu tvrdosti pruženia. Mnohé rošty už ponúkajú rozloženie lamiel do 5 alebo 7 anatomických zón tvrdosti a sú doplnené o stredový popruh, ktorú zvyšuje stabilitu.

Upozornenie: Ak by ste použili pružný lamelový rošt ako podklad pod kovový taštičkový matrac, s vysokou pravdepodobnosťou by ste si neoddýchli. Matrac by nekopíroval chrbticu a spali by ste viac prehnutí (prepadnutí) a dokonca sa môže stať, že matrac s kovovými pružinkami ohybom trvalo poškodíte.

Lamelový nepolohovateľný rošt je výborný podklad pod latexové, penové a iné sendvičové matrace.

lamelovy-rost-novynabytok.skLamelový rošt - 200x80 cm - Styler - Optimal 5V

 Lamelový rošt – 200×80 cm – Styler – Optimal 5V

Lamelový rošt, polohovateľný ručne alebo elektricky

Ak radi trávite čas v posteli čítaním alebo sledovaním televízie, zvážte investíciu do maximálneho dostupného komfortu, kúpením elektricky polohovateľného roštu. Ručne polohovateľné lamelové rošty sú lacnejšie, ale polospiacemu človeku sa nechce vstávať z vyhriatej postele a následne upravovať rošt do vodorovnej polohy. Polohovateľný rošt dokonca odporúčajú aj ortopédi. Na tieto typy roštov sa hodia iba latexové a penové matrace, nakoľko taštičkové a bonellové matrace sa nemôžu ohýbať.

Na polohovateľný rošt je možné použiť iba mäkký a stredne mäkký penový matrac z jedného celku peny bez vrstiev (teda z monobloku), sendvičové typy matracov nie sú vhodné.

Lamelový rošt 200x80 cm - Styler - Optimal 5V Motor

 Lamelový rošt 200×80 cm – Styler – Optimal 5V Motor

Tip: Zlepšite kvalitu svojho spánku pomocou vhodne zvolených doplnkov.

K dobrému spánku nevyhnute patrí dobrý vankúš. Životnosť kvalitného matraca predĺžime aj použitím chrániča alebo toppera.

Vankúše
Dobre zvolený vankúš umožní krčnej chrbtici odpočinok. Každý človek má individuálne požiadavky na typ vankúša, jeho tvar, mäkkosť a výšku. V súčasnosti sa pomerne často stretávame s pojmom „anatomický vankúš“. Odporúčame vám ho, ak trpíte problémami s krčnou chrbticou a chcete týmto problémom predchádzať. Tento typ tvaru, mäkkosti a výšky anatomického vankúša sa teplom a tlakom dokonale prispôsobí a zaistí správnu oporu hlavy a krčnej chrbtice. Všetky anatomické vankúše bývajú vybavené snímateľným poťahom, pre jednoduchú a hygienickú údržbu.

Chrániče matracov alebo toppery
Matracové chrániče (toppery) sa pokladajú na matrac a okrem ochrany pred zašpinením a nadmernou vlhkosťou tiež zvyšujú pôžitok z ležania a prispievajú k dobrému pocitu tepla. Znížiť množstvo roztočov sa dá vypraním posteľnej bielizne, plachty, vankúša a prikrývky, avšak najviac roztočov býva schovaných v hĺbke matraca, ktorý nie je možné prať. Na ochranu môžete použiť matracový chránič. Slúži ako výborná bariéra a dá sa pravidelne prať. Matracové chrániče zabránia presakovaniu vlhkosti do hĺbky jadra matraca a prispievajú k životnosti matraca.

Chcem si pozrieť PEKNÝ kancelársky nábytok (4)

Otázky a odpovede

Zákazníci sa pri výbere matracov pýtajú podobné otázky a na tie najčastejšie z nich sme odpovedali.

Otázka: Je dobré použiť jeden matrac na manželskú posteľ pre dvoch ľudí? Alebo máme radšej kúpiť 2 rozdielne matrace?

Odpoveď: Poťah dvojitého manželského matraca ani po rozdelení na 2 časti zipsom doma v práčke neoperiete. S poťahom musíte zájsť do čistiarne, alebo ho prať na záhrade. Každý jednotlivec má iný spánok a by mal mať matrac s tvrdosťou, ktorá mu vyhovuje a ktorá nemusí vyhovovať aj jeho partnerovi. Pri výbere zvážte aj použitie dvoch rôznych roštov. Jediné, čo odporúčame zachovať pri rozdielnych typoch matracov a roštov pri použití na manželskej posteli, je podobná, ak nie rovnaká výška. Nikto nechce mať predsa v strede na manželskej postele 5 cm vysoký schod medzi matracmi.

Otázka: Pomôže matrac pri liečbe nespavosti?

Odpoveď: Môže a nemusí. Nespavosť je v spoločnosti pomerne bežná a často si ju spôsobujeme sami. Príliš veľa práce, príliš veľa podnetov, myšlienok, starostí vie znížiť schopnosť hlboko spať. Človek, ktorý dlhodobo (týždne) spáva menej ako 6 hodín denne, sa dožije obvykle menej rokov, často má zvýšené riziko obezity (v spánku chudneme), cukrovky, vysokého krvného tlaku, v extrémnych prípadoch mozgovej porážky. Dlhodobý nedostatok spánku oslabuje imunitu. Všeobecne známy experiment so zdravými tridsiatnikmi potvrdil zlé účinky nedostatku spánku na zdravie človeka. Z experimentu vyplynuli nasledovné výsledky: Spite po sebe dve noci iba po 4 hodiny a Váš krvný rozbor bude „zostarnutý“ až na úroveň krvného rozboru 50 ročného človeka. V prípade, že sa rozhodnete deficit dospať, bude vám trvať približne 3 noci, kým sa hodnoty v krvi vrátia do „normálu“. Mnohí experti naznačujú, že jednou z hlavných príčin porúch spánku je všadeprítomný prístup k internetu. Matrac s roštom pomôže k dobrému spánku, samotné zaspávanie však spôsobí hormón Melatonín, ktorý sa v našom tele večer uvoľňuje. V prípade neschopnosti zaspať vie dnes pomôcť dostupná tableta s týmto hormónom. Ak nie ste schopní zaspať do 20 minút po uložení do postele, minimálne jednu hodinu pred spánkom by ste sa nemali pozerať do žiadnych obrazoviek. Myseľ si totiž obrazy dlhšie pamätá a v podvedomí si ich neskôr prehráva.

Zaujímavosť na záver: stručná história matracov

V prvopočiatkoch sa ako výplň do matracov používala suchá tráva, seno, ktoré sa však prášilo, polámalo sa a veľmi rýchlo sa preležalo. Ako výplň sa lepšie osvedčila slama. Má výborné tepelno-izolačné vlastnosti, dobrú dostupnosť a vedela sa zachovať aj jej hygiena – často sa menila a tým sa stala nenahraditeľným materiálom pri výrobe matracov.

Podobné vlastnosti ako slama poskytuje výplňový materiál z rastliny menom palmička nízka. V zimnom období sa používali poťahy z ovčej vlny. Ďalšie používané materiály na výplň matracov boli: perie, konská hriva, bavlna, kúdel (odpadové vlákna vyčesané pri úprave ľanu, konope, juty a pod) a iné.

Podľa nálezov z roku 3 600 pred naším letopočtom už existovali aj vodné postele. Boli vyrobené zo zošitej kozej kože a plnili sa vodou. V Ríme sa používali väčšinou zamatové tkaniny, naplnené sušenou trávou, konskou hrivou alebo látkou. Od 18. storočia sa začali v matracoch používať ako jadro kovové pružiny, ktoré však museli byť stabilizované špagátom, alebo boli zašité do vrecka (odtiaľ taštičkové matrace).

Investujte do kvality = investujte do seba

Každodenný dobrý spánok je dôležitý a kúpou kvalitného matraca, roštu a vankúša investujete do dobrého spánku a teda do seba. Veríme, že sme vám aspoň čiastočne pomohli pri výbere a že aj vy budete onedlho spať dobrým spánkom. Potrebujete sa poradiť? Kontaktujte nás!

Páči sa vám tento článok? Podeľte sa oň s priateľmi :)

Komentáre

komentárov

Môže sa vám páčiť