Kuchynská linka na mieru alebo hotová typizovaná zostava? Tie na mieru sú vhodné, ak máte miestnosť atypického tvaru alebo jednoducho chcete niečo originálne a podľa vašich preferencií. Je však podstatne drahšia ako tá typizovaná. Ponuka hotových liniek je široká, čo sa týka rôznych materiálov, farieb a štýlov, a tak nebude problém vybrať si tú najvhodnejšiu pre vás. Kúpiť môžete kompletnú zostavu alebo jednotlivé časti (horné a dolné skrinky) samostatne a vyskladať si z nich linku, ktorá bude pre vašu kuchyňu a jedáleň ideálna.
Výber podľa rozmerov:
Skôr ako začnete vyberať konkrétny model, dôkladne si premerajte priestor, kde bude linka umiestnená. U nás si vyberiete kuchyne široké 180 cm, 240 cm, 260 cm, ale aj atypické romery. Naznačiť by ste si mali aj miesto, kde je vodovod a elektrické zásuvky. Umývačka riadu by mala byť vedľa drezu a medzi drezom a sporákom aspoň 80 centimetrová pracovná doska.
Vopred si premyslite, či chcete mať spotrebiče zabudované alebo voľne stojace. Zabudované spotrebiče vám zaberú miesto v skrinkách, ktoré ale môžete nahradiť policami.
Výber podľa tvaru:
Rovné kuchyne sú základným typom. Sú ideálne do menších kuchýň alebo garsóniek. Kuchyňu možno rozdeliť aj dvoma rovnobežnými linkami, medzi ktorými nám vznikne chodbička. Široká by mala byť aspon 120 cm kvôli priechodnosti a možnosti otvárať zásuvky či dvierka.
Rohové kuchyne môžu byť do tvaru L alebo tvaru U. Sú veľmi praktické, pretože takéto rozvrhnutie priestoru sa ľahšie delí na jednotlivé časti. Napríklad, priestor pre spracovanie potravín, umývanie riadu a odkladací priestor pre menšie spotrebiče. Súčasťou rohových kuchýň sú rohové skrine, ktoré pomôžu vyťažiť z veľkosti miestnosti maximum - využijú miesto, ktoré by inak v celej konštrukcii zapadlo.
Sektorové kuchyne sú vhodnou alternatívou ku kompletnej kuchynskej linke. Modulárne riešenie, kedy sú jednotlivé skrinky zvlášť. Veľkou výhodou je, že si rozvrhnutie častí môžete prispôsobiť priamo na mieru a v prípade potreby ich meniť, či dopĺňať. Zároveň môžete kuchyňu stavať a doplňovať postupne.
Výber podľa farby a lesku:
Svetlé alebo tmavé odtiene? Najobľúbenejšou klasikou ostávajú biele kuchyne. Pôsobia čisto, otvárajú priestor a ľahko sa kombinujú s farebnými prvkami naokolo. Dokonale zapadnú ako do moderného, tak aj do vidieckeho provensálskeho štýlu. Avšak, či už máte povrch matný alebo lesklý, odtlačky a čmuhy ostávajú a sú viditeľné. Samotné čistenie linky, našťastie, nie je ničím náročným, no treba sa mu venovať častejšie ako pri iných farbách. Alternatívou je béžová kuchyňa, pri ktorej nie sú nečistoty natoľko viditeľné. Pre milovníkov tmavších odtieňov odporúčame sivé, alebo elegantne pôsobiace čierne kuchyne.
Lesklé alebo matné? Jedným z hlavných dôvodov, prečo sa ľudia rozhodnú pre lesk, je jeho schopnosť odrážať svetlo. Miestnosť sa javí jasnejšia a väčšia. Je to teda výborná voľba pre menšie kuchyne. Čím svetlejšia farba, tým väčší je odraz svetla. Najväčšou výhodou matných kuchynských skriniek je skutočnosť, že odtlačky prstov, škrabance a iné nedokonalosti sú oveľa menej nápadné. Dokonca sú odolné voči poškriabaniu. Absorbujú svetlo a výsledkom je pokojnejší, menej výrazný vzhľad.
V prípade, že máte obmedzený rozpočet a hľadáte predovšetkým lacné kuchynské linky, v našom výpredaji nájdete ponuku cenovo dostupných modelov so skvelým vybavením. U nás si môžete kúpiť kuchynskú linku aj na splátky a jednorázovo tak nezaťažíte peňaženku.
Mohlo by vás zaujímať:
Kuchynskú linku vyberajte s rozumom
Ako správne vybrať farbu pracovnej dosky do kuchyne