Home Detská izba inšpirácie 5 tipov, ako vylepšiť študentskú izbu

5 tipov, ako vylepšiť študentskú izbu

by Martin

Dospeli už vaše deti do veku, keď pre nich detská izba nie je adekvátna? Prispôsobte im bývanie a spríjemnite ho tak, aby čo najviac vyhovovalo požiadavkám ich stredoškolského alebo dokonca vysokoškolského štúdia. Dospievajúci majú totiž špecifické nároky na učenie, zábavu i odpočinok. Je dobré vychádzať z konkrétnych predstáv budúcich obyvateľov izby.

Študentská izba musí byť dostatočne útulná, s maximálne pohodlným nábytkom. Nábytok do študentskej izby musí tiež ponúkať dostatok úložného priestoru, ktorý je pre študentov zavalený knihami a skriptami dôležitý. Ak sa musia o izbu deliť súrodenci, musíte starostlivo naplánovať jej rozloženie tak, aby vznikol osobný priestor pre každého z nich.

Špecifickou úlohou je zútulnenie izby na vysokoškolských internátoch. Nebýva to často, ale niekedy dostanete po otvorení dverí šok. Sivý matrac s fľakmi, starý nábytok, a lino z vrcholu socializmu. Komplikované, pretože spravidla internátnym poriadkom nie sú dovolené veľké úpravy interiéru. Ale mrknite sa na päticu rád, ako takú izbu aspoň vylepšiť.

Pocit domova študentom pomôžu navodiť vlastné obliečky, niekedy aj vankúš a deka (1). Navyše si môžete kúpiť aj nejaké originálne a vtipné, napríklad s motívom zvierat alebo vaším obľúbeným seriálom či športovým tímom. Obstarajte si hlavne príjemné farby. Podľa východného učenia feng-shui podporte relaxáciu odtieňmi zelenej, okrovej, či béžovej. Najvhodnejšie je aj naťahovacie prestieradlo na gumičku.

K stolu si kúpte nejaké pekné prestieranie, ktoré necháte v rohu stola (2). Neuškodia ani podtácky zo starých cédečiek. Vždy sa ale snažte oddeľovať učenie a stolovanie. Na stole by nemal chýbať stojan na ceruzky, kde schováte aj nožnice a najrôznejšie zvýrazňovače. Nepríjemné posedenie na stoličke si vylepšite niektorým pohodlným podsedákom.

Určite by v internátnej izbe nemala chýbať nástenka, najlepšie korková, ktorú si môžete aj vyzdobiť (3). Na trhu existuje aj nástenka v podobe samolepiacej tapety, na ktorú si píšete špeciálnou fixkou so zmizíkom. Na steny si môžete nalepiť plagáty, fotografie rodiny či priateľov. Okrem zútulnenia izby tým môžete tiež zakryť prípadné fľaky na stene alebo nečakané diery.

Ak chcete, kúpte si malý koberček pod posteľ či stoličku (4). Po rannom vstávaní je príjemnejšie dopadnúť nohami na mäkký koberec, určite lepšie ako na studené lino. Vzhľadom na očakávané prevádzky vyberajte si skôr tmavšiu farbu, na ktorej nebude hneď vidieť špina. Obzvlášť študenti nikdy nemávajú dostatok času na pravidelnú údržbu.

Ak v izbe chýbajú úložné priestory na jedlo, kúpte si originálne dózy či krabice (5). Ukryjete tam omáčky, korenie, instantné polievky, cestoviny alebo napríklad len čaj. Potraviny sa vám aspoň nebudú povaľovať po poličkách a zostanú pohromade. Kúpte si tiež lepiace papieriky a dôležité veci si napíšte a prilepte na viditeľné miesto. Tiež sa hodia vešiačiky na župan, kľúče, utierku alebo uterák.

Rozhodli ste sa zútulniť študentskú izbu pre vaše ratolesti? Napíšte do komentára pod článkom, aký ste mali úspech, odkiaľ ste čerpali inšpiráciu a poraďte ostatným čitateľom.

Páči sa vám tento článok? Podeľte sa oň s priateľmi :)

Komentáre

komentárov

Môže sa vám páčiť