Koberce
Koberce sa v poslednej dobe stali opäť obľúbenou podlahovou krytinou. Domov zútulní, zateplí, zaistí mäkší a príjemnejší došľap, tlmí hluk a zabráni pošmyknutiu. Okrem toho má koberec aj dekoratívnu funkciu a veľký vplyv na to, ako celá miestnosť vyzerá a pôsobí.
Pri jeho výbere je dôležité nájsť taký, ktorý sa do miestnosti hodí svojou veľkosťou. Nie príliš veľký, ani príliš malý. Všeobecným pravidlom je nájsť koberec veľkosti, ktorá dokáže obsiahnuť základné elementy v miestnosti a myslieť aj na umiestnenie dverí.
Môžete si vybrať buď koberec so vzorom alebo obyčajný typ. V prípade, že si zvolíte výrazný vzor, bude mať zásadný vplyv na celú miestnosť. Vlas koberca určuje jeho hustotu a tiež hrúbku. Hrubšie koberce majú vždy väčší vlas ako jemné koberce. Existujú typy s nízkym vlasom a vysokým vlasom. Tie s nízkým sú charakteristické kratšími vláknami a slučkami. Skvele sa hodia do miestností s vyššou premávkou, ako je napríklad kuchyňa. Koberce s vysokým vlasom sú vyššie, hustejšie a najlepšie sa hodia do spálne alebo obývačky.
S výberom jeho materiálu súvisí aj jeho opotrebovanie, ľahkosť čistenia a samozrejme aj cena. Medzi cenovo najdostupnejšie materiály patria prírodné materiály rastlinného pôvodu – bavlna, ľan… Väčšinou majú jednoduchý vzhľad a pôsobia ležérnym dojmom. Obľúbeným materiálom je vlna, ktorá je však drahšia, ale odolná voči škvrnám a mäkšia pod nohami. Obsahuje lanolín, čo je vlákno ľahko čistiteľné a odolné. Na trhu nájdeme aj luxusné koberce z hodvábu, ktoré sú oveľa jemnejšie a lesklejšie. Môžete si zvoliť aj kombinované materiály, tie sa však pomerne ťažko čistia.
V prípade výberu koberca do obývačky sa odporúča, aby koberec obsiahol všetok základný nábytok ako je sedačka, kreslá a stolík, ich predné aj zadné nožičky s priestorom okolo. V prípade, že zvolíme menší koberec, je dobré, ak sa na tento koberec umiestnia aspoň ich predné nohy, avšak pri konferenčnom stolíku to neplatí, nakoľko by sa kýval.
Ak máte veľmi veľkú obývačku, môžete rozmýšľať nad výberom dvoch kobercov. Priestoru dodajú dynamiku, dokážu farebne vyrovnať izbu alebo oddeliť časti obývačky na základe ich funkčnosti. Musia mať podobné textúry, dizajn, farbu a dĺžku vlasu, inak rozladia celý priestor.
Pri koberci v jedálni sa musí brať ohľad na jedálenský stôl. Či už je okrúhleho alebo hranatého tvaru, koberec by mal siahať aspoň 60 cm na všetky strany, aby dokázal obsiahnuť aj odsunutú stoličku.
V prípade priestrannej spálne zvoľte veľký koberec, ktorý sa zmestí pod celú posteľ a nočné stolíky s extra šírkou na oboch stranách. V menších spálňach by mal koberec pokrývať asi 1/3 postele. Obľúbené su aj príjemné kožušiny. Dobrou voľbou sú taktiež malé koberčeky po oboch stranách.
Ak sa rozhodnete použiť koberec do predsiene, musíte sa najprv uistiť, že sa tam hodí farebne a štýlovo. Buď použijete behúň, ktorý bude kolmo pokrývať povrch celej podlahy, alebo zvolíte jeden a viac kusov, ktoré umiestníte na kľúčových miestach. Keďže ide o často využívaný priestor, vyberte si taký kúsok, ktorý sa jednoducho čistí, je odolný a má protišmykovú stranu.
Pri koberci v kúpelni sa riaďte pravidlom: čím huňatejší, tým lepší. Pri kúpeľňových podložkách je dôležité zvoliť tie, ktoré sú príjemné na dotyk, ale s vysokou absorpciou vlhkosti a ktoré zároveň rýchlo schnú. Čím viac vlhkosti tkanina zadrží, tým väčšia je šanca na množenie baktérií.
Mohlo by vás zaujímať:
5 dôvodov, prečo mať doma koberec